Senaste tävlingsinfo Sollentunaspelen 30 maj 2014
6/6 08:45. Vi spelar ute, och hoppas regnet inte tilltar.
Fullt ös med skolbarn i Edsberg 27 maj 2014
Under måndagen var det skolmästerskap i minitennis i Edsbergshallen och närmare 100 barn var i farten.
Välkomna till Sollentunaspelen ute 2015 26 maj 2014
Nu på fredag den 29 maj inleds vår egna grustävling Sollentunaspelen. Läs här för mer info!
Kompensation Måndagsgrupperna, Motion friskvård(Vux) 21 maj 2014
Måndagsgrupperna i Edsberg spelar tisdag 27 maj. Samma träningstider som vanligt. Måndagsgrupperna i Rackethallen spelar måndag 2 juni. Samma träningstider som vanligt.
Tack för trevlig vårtermin! 19 maj 2014
För sista speldatum respektive verksamhetsområden läs mer
Gustaf gjorde som syrran 16 maj 2014
Gustaf Ström spelade hem segern i SEB Next Generation, precis som lillasyster Johanna gjorde för några dagar sedan. Det blir tredje året i rad som Gustaf kvalificerar sig för Sverigefinalen i Båstad.
Johanna och Anna till Sverigefinal 8 maj 2014
Det blev en härlig torsdagskväll för STK då Johanna Ström vann SEB Next Generation i Stockholm samtidigt som Anna Gao spelade hem tredjeplatsen. Det innebär att både Johanna och Anna kvalificerat sig till sommarens Sverigefinal.
Återanmälan/Nyanmälan/Sommarläger! 7 maj 2014
Grupplanering för hösten och sommaren är i full gång. Redan nu har många återanmält och nyanmält sig för höstens termin och våra sommarläger. (Anmälan för första schemautkastet görs senast 15 maj till tennisskolan@sollentunatk.com) För anmälan/mer info om vår verksamhet gå in på respektive område i flikar ovan.