Bra insatser i JSM
Här kommer info och material kring årets julkampanj för klubbkläder med start 25/11.
Kampanjperiod: 25 november – 11 december 2025
Priserna gäller så långt lagret räcker och kan inte kombineras med andra erbjudanden eller rabatter. Priset är inklusive föreningstryck.
Nu ligger både svarta och marinblå hoodtröjor upp i profilen på webben, nedan har du direktlänk och annars surfar man in på www.stadium.se/foreningar och söker upp Sollentuna TK.
https://www.stadium.se/foreningar/2630300
Julen är en lagsport!
Julen handlar om att ge – precis som föreningslivet.
Varför inte ge en julklapp som stärker laget långt bortom planen?
En snygg klubbhoodie är den perfekta gåvan till både spelare, ledare och supportrar.
Nu erbjuder vi er kampanjpris på utvalda hoodies från NIKE
Kampanjperiod: 25 november – 11 december 2025
Priserna gäller så långt lagret räcker och kan inte kombineras med andra erbjudanden eller rabatter. Priset är inklusive föreningstryck.
- 17 aug 2012
Skåne har varit spelplats för årets JSM-ute och Sollentuna TK:s representanter har gjort bra ifrån sig.
På banorna i Båstad hade STK representanter i P16 och i P12. Edwin Stenmo vann två matcher innan han fick se sig besegrad i kvalfinalen mot TK Saabs Staffan Hedbäck med 6-4, 6-2. I P12 fick vi se fina insatser av både Erik Larsson och Gustaf Ström. Erik tog en meriterande seger när han i tredje omgången slog ut seedade Gustav Wadell i raka set. I nästa omgång blev det sedan förlust mot mycket duktige Gustav Nävarp, som i skrivande stund är framme i semifinal. Gustaf höll sin seedning och vann tre matcher innan andraseedade Filip Tensing blev för svår i åttondelsfinalen.
I Skummeslöv var Daniella Mourad det stora glädjeämnet genom att kvala in i F14 och sedan vinna en match i huvudklassen. Hon föll sedan med flaggan i topp mot seedade Denise Löfquist med 6-1, 6-4. Daniella vann även två matcher i dubbelklassen tillsammans med Nicole Hedblom. Jonas Bergbom tog sig till kvalfinal i P14 där det blev förlust i två raka. Storebror Simon vann en kvalmatch i P18 innan han föll i andra rundan.
”Samtliga uttagna spelare har skött sig utmärkt både på och utanför banan. Alla har presterat bra och kämpat in i det sista. Ett extra plus för Eriks skalp och Daniellas genomgående starka prestationer,” hälsar tränare Valle Manolescu som har pendlat mellan de två spelorterna.
Svenska
English